Kümneaastaku plaan


Tänase postitusega tahan tänada Savitaksi, kena inimest, kellele abiga on mul võimalus sirvida kahte (tegelikult küll nelja) head raamatut. Aga nüüd kõigest lähemalt.

Lugu number üks. Sattusin 15. aprill hilisõhtul Isetegija foorumist lugema Savitaksi postitust teemal “Manninenni Rahvarõivaste ajalugu” ning hetkegi kõhklemata ja aega viitmata otsisin Eesti Rahva Muuseumi kodulehelt üles raamatupidamisosakonna e-postiaadressid ja läkitasin raamatu ostusoovi teele. Järgmiseks lõunaks oli arve mu e-postkastis :D. Peale selle tasumist jäi ainult oodata…. Oeh, see nädal tundus venivat nagu tigu, aga tasus igati ära. See on üks kallimaid – nii kaudses kui ka otseses mõttes – raamatuid, mis ma soetanud olen.

Pilte ka, siit ja seal, kust parajasti raamatu lahti lõin.


Lugu number kaks. Kuna rahvariiete ajalugu oli nüüd olemas, ja oma aega ootas juba ammu Stuarti vanaema kootud seelikukangas, võtsin julguse raasukesed kokku ning kurtsin Savitaksile oma muret – tahaks väga raamatut “Eesti Rahvarõivad”. Ta, hea inimene, astus kasutatud raamatute poest läbi ning pani raamatu soovinimekirja. Ei läinudki kaua aega, kui ta teatas rõõmusõnumi – üks komplektne raamat on jõudnud müüki. Loomulikult ei ole raamatu välimus väga tähtis, sisu loeb, nii et pruunikad ümbrispaberid ei sega teps mitte tema kasutamist. Tänud, tänud! Ja sõbranna poolt ka, kes sama raamatu Savitaksi kaudu sai.

Minu eksemplar on eriti hinnaline, seal on sees pühendus ühelt raamatu autorilt.

Et milleks selliseid raamatuid vaja? Järgmise kümneaastaku projektiks. Loodan, et selle tärminiga ikka jõuan valmis Kolga-Jaani naise rõivad (pildid vasakpoolne). Naise käevangus oleva korvi saan pööningult ja mune munevad laudas elavad kanad. Kahjuks küll enamuses pruune. Aga mõni sinaka tooniga muna sobib valgeid asendama :).

Nagu mainisin, siis seelikukupong on mul juba olemas ja loodetavasti koidest puremata. Täiesti nullist tegemisele läheb särk (kunagi küll alustasin kraega, kuid pole kindel, et selle oma suurtest kastidest üles leian), põll, kampsun, tanu, sukad. Tellima peaks ka pastlad või siis ostma sobivad mustad kingad, samuti suure sõle. Stuarti tehtud arhailine sõlg ei jää vist seal väljagi paistma 🙄.

Loodan, et asjase puutuvad spetsialistid ei pahanda, kui Kolga-Jaani vöö asemel sätin endale ümber Kodavere vöö. (Ka selle kudus mulle vanatädi juba ammu valmis.) See oleks nö sümboolselt oma ema poolsete juurte toomine isa kodukanti.

Eks mul ole suured tahtmised. Aga nagu siin alles ajakirjanduseski öeldi – enne võta maast raamat, siis alles kuld.

2 mõtet “Kümneaastaku plaan” kohta

 1. Heli

  Ja millal sa mamma kangastelgedele elu sisse ajad?
  Ei, no täitsa uskumatud plaanid sul. Mulle piisab teadmisest, et seelikukangas ja vöö on olemas.

  Vasta
 2. Savitaks

  Rõõm aidata oli minupoolne 🙂
  Ma igastahes jään põnevusega ootama su rahvarõiva komplekti. Minu oma on alles unistustes, kuskil kaugel 🙂

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s