Käsitööst ilukirjanduslikus võtmes – mängime auhinna peale / About Handicraft in Literature – play and win the price


Mulle meeldib lisaks käelistele tegevustele lugeda, lugeda ja lugeda. Väiksena võinuks mind lugemishoolikuks nimetada. Ema räägib siiani, kuidas mu 8. sünnipäev lõppes. Kui kingituste avamisel leidsin klassiõe toodud (seiklus)juturaamatu “20 000 ljööd vee all”, süvenesin sellesse jäägitult ja unustasin oma külalised…. Piinlik, aga tõsi.

Praegu loen ka, mitte küll nii palju, aga natuke siiski. Ja mul on paar lemmikraamatut, mis mind pole siiani ära tüüdanud. Korra aasta, kui mitte tihemini, võtan kätte ja loen uuesti läbi. Eks nad naistekad ole, aga seal nii mõneski kohas räägitakse käsitööst ja käsitöövahenditest.

Selle nädala jooksul on võimalus osaleda auhinnamängus – kõik, kes pakuvad kommentaaridesse teoste pealkirjad (veel parem, kui ka autorid), osalevad 17. oktoobril toimuval loosimisel. Auhinnaks …, mida võiks välja loosida? Ahaa, käsitöölistele sobib muster. Eks? Kõigi vastajate hulgast loositud võitjale teen välja kuni 5-eurot maksva mustri (võib ka kaks mustrit, kuid kogusumma peab jääma 5 euro piiresse). Kui (loosi tahtel) võitja on ka raamatute autorid õigesti arvanud, saab ta boonusena veel 3-eurot juurde (et siis 8 eurot ja nii palju mustreid, kui sinna sisse mahub :D).

Here will take place the game of prizewinning in this week. My blog readers need to figure out in which books those paragraphs are from and name those three books, and preferably also the authors. And in next Monday (17th of October) the Random.org will chooce the winner, whom I’ll buy a patter(s) to 5€ (if you also guess the authors correctly, the worth of price is 8€). Unfortunately I have no books in their original language, so please try the game with help of the Google translator or use your Estonian friends :).

Aga nüüd alustame. Lets start now.
Esimene raamat/ The First Book:
Elame räbalavaiba vaimus. Siin talus on eriti palju lagunenud riideid, vähemalt paari sugupõlve ajast. Vanaproua ja preili Pietarinen ei ole kaltsukultuuri harrastanud. Anetti-tädi ja mina mõnuleme räbalais. Plaanitseme kogu suguvõsale jõulukingiks kaltsuvaipu. Kas tahad Sinagi?
…..
Mina kinkisin räbalavaipu.
“Säärased kingid tulevad odavad,” lausus sõjaväe esindaja, kui oma vaiba laiali laotas. “Tuleval jõuludel kingin oma vanu sõduripükse.”
“Kirsti on salakaval naine” kuulutas magiste rahulolevana, vaadates kaunist vaipa. “Tema oskab osavasti vanast teha uut ja kaunist. Vaata ette, Esko, et ta sindki ei keeda värvipajas ja ei müü ega kingi uuena kellelegi teisele!”

Teine raamat / The Second Book:
Denise suundus pesuriide galeriisse, taskurätikuid müüdi galerii lõpus. Siingi defileeris lõputult igas varjundis valge riie: lihtne puuvillane – madapolaam, bombasiin, pikee, kalingur; peenemad pesuriided – nansuk, musliin, tarlataan; siis tuli virnade viisi linaseid kangaid nagu tahutud kividest tulpi – igas laiuses nii valget kui pleegitamata, nii jämedat kui peent lõuendit, aasadel pleegitatud puhast linariiet. Edasi algas kõik otsast peale, kuid nüüd juba igat liiki pesuesemetena – voodipesu, lauapesu ja köögipesu, tervete voodilinade, padjapüüride, mitmesuguses valikus salvrättide, laudlinade, põllede ja köögirätikute valge laviin. Kõikjal tervitati Denise’i, anti talle teed, Baugé ruttas ainult selleks lõuendiosakonda, et naeratada Denise’ile nagu maja heale haldjale…

Ja kolmas / And the Third:
Ta keskendus oma tööle, püüdes hästi rahulik olla ega julgenud silmi tõsta, aga ärev uudishimu sundis teda siiski õega pilke vahetama, kui teener uksele lähenes. Jane oli tavalisest pisut kaamem, aga valitses ennast paremini, kui Elizabeth oleks arvata osanud. Džentelmenide tulekul lõi ta roosatama, kuid tervitas neid siiski võrdlemisi sundimatult, sündsa mõõdukusega, kus polnud märgata mingit kibedust ega ka mitte ülemäärast rahulolu.
Elizabeth oli mõlema külalisega nii napisõnaline, kui viisakus vähegi lubas ja pühendas end harvanähtava innukusega kohe jälle oma näputööle. Ta oli söandanud Darcyt ainult korraks silmitseda. külaline oli tõsine nagu tavaliselt ja Elizabethi meelest pigem s e e D a r c y, keda ta oli harjunud Hertfordshire’is nägema, mitte niisugune nagu Pemberley’s. Aga võib olla ei osanudki ta mrs. Benneti juuresolekul olla selline nagu Elizabethi onu ja tädiga. See oli ebameeldiv, aga mitte ebatõenäoline oletus.

Ja nüüd laske käia :), auhind ootab. And now, go ahead. The award waiting for 🙂

12 mõtet “Käsitööst ilukirjanduslikus võtmes – mängime auhinna peale / About Handicraft in Literature – play and win the price” kohta

 1. miramis

  1) Hilja Valtoneni raamat (milline, ei mäleta) – ja aitäh seda toredat kirjanikku meelde tuletamast!
  2) prantsuse kirjandusvaramust, aga täpselt ei oska öelda
  3) Jane Austen “Uhkus ja eelarvamus”
  Mmmm, nüüd läheks koju ja muudkui loeks ja loeks…

  Vasta
 2. Muhv

  Kuna ma tundsin hoobilt ära ainult viimase, Austini Uhkuse ja eelarvamuse, seega teisi õigeid vastuseid ei hakka eelmistelt maha kopima ja esitan vastusena vaid selle 🙂
  Zola Daamide õnne võtan järgmiseks lugemise plaani, ongi peale ostu liiga pikaks ajaks riiulisse ununenud.

  Vasta
 3. Meeli Postituse autor

  Ma nüüd natuke julgustan blogi külastajaid. KÕIK, kes pakuvad mõne raamatu pealkirja, OSALEVAD LOOSIMISES. Lihtsalt kui välja loositud inimene on õiged vastused andnud, saab ta suurema väärtusega auhinna :D. Nii et julgemini, julgemini.

  Vasta
 4. Monica

  Nii tore oli leida postitus mis nagu sugulashinge kirjutatud;) Kohe meenus lapsepõlv kui mind lugemise asemel õue sunniti, kui õnnestus raamat hõlma all õue pääseda siis oleksid juured võinud alla tulla…. ka minu üks lemmikhetkedest on lugemine, selle ehtsa raamatu ikka veel, lugeritega pole harjuda suutnud.

  Loosimises ma ei saa osaleda sest 2. raamatut ma ära ei arvanud- lihtsalt sel põhjusel et E.Zola raamatud ei ole millegipärast eriti lemmikuteks saanud ja sellepärast ei suutnud ka meenutada et kust see võiks olla.
  1. pakun ka Valtoneni Asenaine. kuigi alul mõtlesin et kas äkki Hella Vuolijoki keda olen rohkem lugenud (ikkagi mulgi juurtega;)
  3. pakun ka Austeni Uhkust ja eelarvamust – lihtsalt võimatu mitta ära tunda 🙂 Kõik mis nooruses mitmeid kordi loetud tuleb kohe tuttav ette 🙂

  Vasta
 5. Monika

  1. H. Valtonen “Asenaine”
  2. E. Zola “Daamide õnn”
  3. J. Austen “Uhkus ja eelarvamus”.
  Kõik kuuluvad ka mu raamaturiiulisse, kolmanda puhul meeldib ka lühisari, milles Colin Firth on äärmiselt usustav Mr. Darcy 🙂

  Vasta
 6. Heli

  Nii, mitu korda sa Hilja Valtoneni lugenud oled? Kas see raamat on täitsa kapsas? Aga autor on tõesti mõnus , aitab väga hästi tusatuju peletada.
  No ja järgmised kaks arvan ka nagu naksti ära, kuid mind huvitab hoopis rohkem, kas on sul need raamatud ostetud või võtsid Viljandist kaasa?
  Ja lõpetuseks tsiteerin ema: Ärge lugege! Koristage tuba ära!
  Sinu puhul peaks vist hoopis olema nii: Ära koo! Korista tuba ära!

  Vasta
 7. Egater

  Esimene on võõras, aga tene on Zola Daamide õnn ja kolmas Jane Austini Uhkus ja eelarvamus 🙂 Neid kahte olen korduvalt lugenud, esimest peab vist otsima hakkama.

  Vasta
 8. Kadri

  Kolmanda tundsin kohe minagi ära – Jane Austeni kirjatamise stiil ja nimed sellest raamatust on kohe meeles. Endalgi see raamat mitmeid kordi läbi loetud ja iga kord kui uuesti näppu satub, silitan heldimusega köidet 🙂 Teisi kahjuks ei tea, aga kui siin ilusti nimed välja tulevad, siis kindlasti põnevusega loen läbi 😛

  Vasta
 9. Helikene

  Esimene- Hilja Valtonen Vaimoke (eestikeelne pealkiri ei tule kohe meelde).
  Teine Emile Zola Daamide õnn.
  Kolmas Jane Austin Uhkus ja eelarvamus.

  Vasta
 10. Drex

  Hei, Kolmas peaks olema Jane Austen – Uhkus ja eelarvamus. Kuulub ka minul ,mitmekordselt läbiloetud raamatute juurde.
  Teine raamat peaks olema Emile Zola – Daamide õnn 🙂
  Esimese raamatukatke juures pean pisut mõttetööd tegema.

  Vasta

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s